Proti zimnej depresii a zlej nálade bojujte pohybom, bylinkami a spánkom

“Mám depku.” Podobnú vetu niekedy vyslovil každý z nás a je veľmi pravdepodobné, že to bolo v zimných mesiacoch. Práve tie sú totiž na vznik depresií a zlú náladu ako stvorené. Prečítajte si, ako sa problémom s náladou účinne brániť.

Zatiaľ čo zlá nálada niekedy postihne každého, skutočná depresia našťastie nie. Týmto názvom sa totiž označuje závažná psychická porucha, pre ktorú je typická:

  • dlhodobo zlá nálada,
  • nedostatok motivácie,
  • úzkosť a malá sebadôvera,
  • únava.

Depresia sa lieči antidepresívami, existuje však množstvo ľahko dostupných látok a činností, ktoré účinne zlepšujú náladu.

Pomôže vám pohyb a slnko

V prvom rade nesmiete zostať doma a ľutovať sa. Skrátka žiadne ležanie pod perinami za zatiahnutými závesmi! Depresia vás k tomu síce bude lákať, vy ale musíte vyraziť za pohybom a svetlom. Ideálne je odísť na dovolenku alebo aspoň vytiahnuť žalúzie. Slnečné žiarenie totiž v tele zvyšuje hladinu vitamínu D, ktorý bráni rozvoju depresií.

Cvičenie potom podľa amerického výskumu z roku 1999 funguje rovnako ako ľahké antidepresíva. Pri pohybe sa totiž v mozgu uvoľňujú látky zlepšujúce náladu s preventívnym účinkom proti depresiám.

Tiež wellness a saunu je vhodné zaradiť do zimných aktivít. Sauna dokáže zmierniť stres aj skvalitniť spánok.

masaz

S čokoládou a zmrzlinou opatrne, na alkohol rovno zabudnite

Pokiaľ sa na pohyb necítite, vyrazte aspoň niekam s kamarátkou. Poklábosenie vás rozptýli a kamarátka určite povzbudí. Pri stretnutí sa ale vyhnite alkoholu a radšej si dajte horúcu čokoládu. Podporuje tvorbu serotonínu známeho aj ako hormón šťastia.

Chmúry tiež výborne zaháňa zmrzlina. Dajte ale pozor, aby ste neskĺzli na prejedanie. S pribúdajúcimi kilami by ste sa akurát cítili horšie.

Bylinky vás upokoja a pomôžu zaspať

Ľudia trpiaci depresiou často trpia problémami so spánkom. Buď nespia vôbec, alebo až veľa. Riešením je pevný režim, ktorý počíta s 8 hodinami spánku na kvalitnom matraci. Ten pravý vám pomôže nájsť konfigurátor Dr. Sleepa.

Choďte spať v rovnaký čas a ráno vstávajte s budíkom, aj keď práve nikam nemusíte. Pred zaspaním potom pravidelne opakujte bylinné rituály. Do aromalampy kvapnite levanduľový olej alebo si pár kvapiek pridajte do večerného kúpeľa. Uvarte si čaj z harmančeka, valeriány lekárskej alebo ľubovníka a venujte sa relaxačnej činnosti, ako je napríklad čítanie.

 

Viac článkov nielen pre zdravú dušu ale aj zdravý spánok si môžete prečítať tu: