Spánok bez chémie alebo bylinky, ktoré vám pomôžu zaspať

Nespavosť je právom považovaná za civilizačnú chorobu. Táto porucha trápi až 40% dospelej populácie – a to rozhodne nie je zanedbateľné číslo. Ak siahate pravidelne okolo pol tretej ráno po „spacích pilulkách“, skúste zmeniť svoje doterajšie návyky a namiesto chémie požiadajte o pomoc samu Matku prírodu. Existujú totiž zázračné bylinky, vďaka ktorým bude zaspávanie pôžitkom nie neprekonateľnou úlohou.

1. Ľubovník bodkovaný

Ľubovník je prírodným antidepresívom. Zmierňuje úzkosť, depresívne stavy a navodzuje dobrú náladu. Rastlinka zabraňuje melanchólii, nervovej podráždenosti a v neposlednom rade aj nespavosti. Bylinku je možné užívať vo forme oleja, tabletiek, tinktúr aj čajových nálevov.

2. Medovka lekárska

Medovka je vďaka svojim účinkom známa už od stredoveku. Tradične sa užíva pri nespavosti, bolestiach hlavy alebo úzkostlivých stavoch. Bylinka pomáha uvoľňovať stres, nervové napätie a odbúrava vplyvy, ktoré majú negatívny vplyv na našu psychiku. Užíva sa vo forme čajových nálevov alebo rovno „za čerstva“. Vyskúšať môžete aj tzv. Karmelitánske kvapky, ktoré sú vlastne medovkovým vínom. 

medunka

3. Mučenka pletná

Táto menej známa bylinka odstraňuje depresívne stavy, navodzuje dobrú náladu a pôsobí ako prírodné sedatívum. Túto vlastnosť oceníte najmä pri večernom zaspávaní. Pozor si však dávajte na užívanie mučenky vo vyššom množstve. V krajnom prípade môže totiž navodiť nepríjemné halucinogénne stavy. Sušenú mučenku môžete konzumovať ako chutný čaj. Bylinka je k dostaniu aj vo forme dražé.

Tip: Vypestujte si tieto bylinky doma na balkóne alebo na záhrade, klíčenie semien je ľahké a získate tak vynikajúci doplnok stravy plný zdraviu prospešných látok.

4. Valeriána lekárska

Aj valeriána vám môže byť nápomocná pri problémoch s nespavosťou. Jej účinky sú však oveľa rozsiahlejšie – valeriánu by mali vyskúšať jedinci trpiaci migrénami, žalúdočnými neurózami alebo chronickým stresom. Aj túto bylinku môžete zakúpiť vo forme čajovej zmesi.

5. Levanduľa lekárska

O levanduli hovoríme najčastejšie v súvislosti so spánkom menších detí. Prečo by ste ale túto voňavú bylinku nemohli vyskúšať aj v dospelom veku? Jej blahodárne účinky na psychiku a nezameniteľná vôňa sú dokonalou „bylinkovou uspávankou“. Levanduľu môžete pridávať vo forme kvetov alebo oleja priamo do kúpeľa, vrecko s čerstvou bylinkou je možné zavesiť nad posteľ a bezprostredne pred spaním vypiť šálku levanduľového čaju. Spať sa vám bude následne ako v nebi.

Naše odporúčanie: Vyššie spomínané bylinky by ste nemali konzumovať vo väčších ako odporúčaných dávkach a bezprostredne predtým, než zasadnete za volant.

levandule_kapky

Mohlo by Vás zaujímať